Divni mirisi tradicionalnih istarskih kolača širili su se u srijedu 14. kolovoza uličicama slikovite Vižinade dok su u toploj ljetnoj večeri brojni posjetitelji uživali u svima omiljenoj manifestaciji Slatka Istra. Upriličeno je njezino 26. izdanje čime je i sama postala tradicija Istarskog poluotoka.
Slatku Istru otvorila je svojim nastupom Kumpanija Kosirići iz Tinjana, nakon čega su prigodne govore održali Lidija Brdarić, direktorica TZ Vižinada, Klara Tošt Lesić, direktorica TZO-a Vrsar i Marko Ferenac, načelnik Općine Vižinada. Ove je godine na Slatku Istru pristiglo ukupno 207 uzoraka kolača od 107 domaćica i domaćina. Svi odreda kolači spravljeni su po starinskim recepturama koje se brižno čuvaju u zapisima obiteljskih kuharica u praktički svakom domaćinstvu. Oduševljava podatak da se priprema tradicionalnih kolača ovdašnjeg podneblja prenosi i na nove generacije te da najmlađe sudionice imaju 10 i 13 godina, dok najmlađi domaćin koji je prijavio svoje kolače ima 16, a riječ je o mladiću iz obližnjeg Tara imena Mate Valentino Selar.
– Od trinaeste godine se aktivno bavim kuhanjem i izradom kolača, a prošle godine sam upisao i školu za kuhara. Kolač za Slatku Istru radio sam prema receptu moje none starom više od 50 godina – ispričao je Mate Valentino koji se na Slatkoj Istri natjecao s breskvicama, i uz smiješak je otkrio da nonini recepti kriju i mnoge sitne tajne koje ipak moraju ostati isključivo u obitelji.
Najbolji od prijavljenih kolača prezentirani su na glavnoj izložbi manifestacije, a koji će se od kolača naći na izložbenom stolu odlučio je stručni žiri u sastavu: Sandra Živolić, profesorica kuharstva i slastičarstva, Franko Milotić, profesor kuharstva, Klaudija Pilato iz pekare-slastičarnice Concettino, Tanja Kocijančić s portala Istra Terra Magica, te u ime domaćica Slatke Istre više puta nagrađivana Danijela Koraca.
Proglašeni su i glavni pobjednici za svaku pojedinačnu vrstu kolača, pa je tako Vesna Škofić odnijela pobjedu za najbolje kroštule, Brigit Ferenac za breskvice, Lučana Ritoša za poveticu i Nevija Gardoš za bucolaj. Nadalje, najbolju pincu ispekla je Dorijana Tončić, naj fritule nastale su u kuhinji Lucie Venifer, Marija Zidarić napravila je najbolji pandešpanj, Suzana Banovac paštine te Gordana Lončar cukerančiće. Tijekom otvorenja predstavljen je i kolač koji su prezentirali gosti iz Vrsara, a riječ je o čuvenim vrsarskim amaretima, tamošnjoj tradicionalnoj slastici od lješnjaka za koju je u tijeku postupak zaštite kao nematerijalne kulturne baštine.
U Kući Maraston posjetitelji su uživo mogli gledati kako se spravljaju čuvene breskvice dok je radionicu vodila Brigit Ferenac. Kako smo već spomenuli, na ovogodišnjoj Slatkoj Istri odnijela je pobjedu za najbolje breskvice, a i lani je proglašena najboljom u izradi tog kolača. Svoj pobjednički recept osmislila je zajedno s tatom te je otkrila da uskoro svoju osobnu slatku priču diže na višu razinu te otvara u Vižinadi mali dućan za proizvodnju kolača i pralina.
Istodobno, posjetitelji su rado navraćali u parkić nadomak glavnog trga u Vižinadi jer su tamo lokalni uljari i vinari prezentirali svoje vrsne proizvode, dok su se najmlađi zabavljali u fantastičnom dječjem kutku uz napuhance, face painting i sudjelovanje na zanimljivim radionicama. Događanje je imalo i humanitarnu notu, pa se prodajom kolača, kao i lani, nastavio sakupljati novac za dvorišnu sjenicu područne osnovne škole u Vižinadi.
Atmosfera na ovogodišnjoj Slatkoj Istri bila je iznimno lijepa i pozitivna, i sve je zaokružio glazbeni program u večernjim satima kad su majstori fešte Alfa Time Band i Dražen Zečić. A zabavi nije kraj ni danas, 15. kolovoza, jer posjetitelje na trgu u Vižinadi čeka izvrstan koncert kad će se za izvrstan provod pobrinuti Skupina Tequila i Alen Vitasović te posebni gost Lima Len. Hvala svima što su svojim dolaskom učinili Slatku Istru još posebnijom, a vidimo se i večeras na koncertu u Vižinadi!
Premium Image agencija pisala je priopćenja za medije, organizirala posjetu novinara na eventu, uređivala i vodila službene društvene mreže TZ Vižinada i oglašavanje.